Kraj Austria

Stolica: Wiedeń
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: niemiecki
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 83 871 km²
Ludność: 8,3 mln

Ankogel - Mallnitz

Informacje ogólne

Karyntia jest jednym z najpopularniejszych w Europie kierunków narciarsko-snowboardowych, gdzie turyści zawsze mogą liczyć na dużo słońca, dogodne warunki do uprawiania wielu sportów zimowych przez cały rok oraz bazę noclegową najwyższych lotów. Rozkosze narciarstwa i snowboardu oferowane są we wszystkich możliwych stopniach trudności, a najróżniejsze stoki można odkrywać każdego dnia dzięki rewelacyjnie rozwiązanemu systemowi ski-passów, obowiązującemu na kilkudziesięciu arenach narciarskich Karyntii i Wschodniego Tyrolu. Na miłośników białego szaleństwa czeka w Karyntii mnóstwo wspaniale przygotowanych terenów, które w kilku przypadkach tworzą jedną wielką trasę narciarską. Południowe stoki Alp zawsze gwarantują niebieskie niebo, biały puch i przemiłą atmosferę udzielającą się zarówno turystom, jak i organizatorom wypoczynku w komfortowych ośrodkach. Relaks w niesamowitej scenerii wysokich gór z możliwością aktywności fizycznej zawsze pełen jest przygód, czarujących znajomości i pełni pozytywnego nastawienia. Każdy kto odwiedzi ten niezwykły region odżyje i zrealizuje swoje narciarsko-snowboardowe marzenia. Na ponad 1 tys. km rewelacyjnych tras odnajdą się nie tylko rodziny z małymi dziećmi, ale także początkujący narciarze. Niezawiedzeni będą również zawodowcy, dla których największą frajdą jest szusowanie po muldach. Niezwykle atrakcyjne są także tereny freeride'owe oraz funparki z mrożącymi krew w żyłach elementami zbudowanymi specjalnie dla najlepszych miłośników snowboardu. Z wieloma najciekawszymi terenami można zapoznać się dzięki setkom wyciągów o bardzo dużej przepustowości, które w ekspresowym tempie dowożą narciarzy w najwyższe partie poszczególnych ski-aren. Sezon narciarsko-snowboardowy w poszczególnych ośrodkach trwa od października do wiosny, a na lodowcu Molltaler można szusować przez cały rok. W niemalże każdym kurorcie znajdują się centra treningowe i szkółki narciarskie doszkalające niedoświadczonych narciarzy i uczące w zabawny sposób najmłodszych. W Karyntii znajduje się także najdłuższa czarna trasa Alp, mnóstwo oświetlonych stoków zachęcających najwytrwalszych narciarzy do przejazdów nocnych oraz liczne centra SPA, w których można regenerować siły po wyczerpującym szaleństwie. Ponadto wspaniała kraina karynckich jezior zachęca do jazdy na łyżwach, uprawiania narciarstwa biegowego oraz do wędrowania na rakietach śnieżnych i zrzucania zbędnych kalorii podczas zimowego nordic walking. Do Karyntii zajmującej południową część Austrii można dojechać autostradą i bez ograniczeń korzystać z największego w kraju nasłonecznienia. Główną rzeką jest tam Drawa, a przepiękną rzeźbę terenu tworzą Wysokie Taury z najwyższym szczytem Grossglockner (3797 m n.p.m.), Alpy Karnickie, Alpy Gailtalskie oraz Kotlina Klagenfurcka.

Informacje regionalne

Ankogel i Molltaler Gletscher – niezwykłe miejsce symbolizuje Karyntię dzięki jedynemu w regionie lodowcowi oraz wspaniałym terenom do uprawiania sportów zimowych. Na zboczach malowniczego szczytu Molltaler Gletscher wyznaczono trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, dające możliwość jazdy na długich, śnieżnych nartostradach obsługiwanych przez wiele wyciągów, kolejkę linową oraz Molltaler Express – podziemną kolej linowo-torową o imponującej długości kilku kilometrów i niezwykłej prędkości. Lodowiec Molltaler jest prawdziwym narciarskim El Dorado, gdzie szusowanie po rozległej ski-arenie uczyni każdy dzień urlopu niezapomnianą przygodą. Narciarze biegowi mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów tras przeznaczonych do stylu dowolnego, klasycznego i łyżwowego, na których mogą szkolić technikę jazdy i jednocześnie podziwiać ujmujące widoki. Nie będą się również nudzić snowboardziści, gdyż przygotowano dla nich liczne atrakcje w postaci funparku na lodowcu oraz kilkunastu miejsc do jazdy na desce, w których odbywają się znane i widowiskowe zawody. Główne kurorty położone w niezwykłej okolicy z widokiem na lodowiec i sąsiednie pasma górskie to Mallnitz, Obervellach, Flattach, Reiseck, Mollbrucke, Lurnfeld i Muhldorf. Świetnie przygotowane hotele gwarantują wypoczynek na wysokim poziomie, a jako przerywnik w jeżdżeniu na nartach i desce można potraktować paragliding, nordic walking, wspinaczkę po lodzie, „eisstockschiessen” – lokalną odmianę curlingu i kręgli czy relaks w saunach i łaźniach parowych. Okoliczną atrakcją, szczególnie cieszącą oczy rodzin z dziećmi, są pokazy i prezentacje związane z naukowym badaniem ziemi, wody, powietrza i słońca, które organizuje zlokalizowana w Mallnitz stacja badawcza BIOS.

Główne kurorty

Flattach
Sympatyczny i rodzinny charakter niewielkiej alpejskiej wioski zauroczy każdego turystę czułego na piękno przyrody, która oferuje dodatkowo możliwość nieograniczonego szusowania po najlepszych stokach Karyntii. Flattach bowiem jest świetną bazą wypadową na nartostrady jedynego lodowca Karyntii – Molltaler Gletscher, który charakteryzuje się rewelacyjnymi warunkami śniegowymi i gwarantuje niemalże całoroczne szaleństwo. Cała masa wyciągów i dziesiątki kilometrów tras zjazdowych o różnych stopniach trudności, pokrytych grubą warstwą białego puchu, dają możliwość zarówno nauki jazdy na nartach, jak i szusowania na granicy bezpieczeństwa. Już samo dotarcie na najpiękniejsze nartostrady rodzi mnóstwo pozytywnych doznań za sprawą najdłuższej podziemnej kolejki na świecie – Moltaler Gletscher Express. Jeszcze większego szoku można doznać spoglądając na lodowiec z niesamowitej restauracji widokowej „Eissee”, z której podziwiana panorama gór świadczy o ich potędze i surowości. Na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. można uprawiać carving, ćwiczyć na łagodnym terenie i szusować bez opamiętania na trudnych trasach. Ośrodek przygotował również trasę biegową, idealną do trenowania stylu dowolnego oraz specjalne stoki dla początkujących. Podsumowując: lodowiec Molltal należy do terenów narciarskich gwarantujących obecność śniegu, oferuje nieziemskie widoki Karyntii i wabi fanów białego szaleństwa rewelacyjnymi trasami dostępnymi niemalże przez cały rok. Ofertą nie do odrzucenia jest także ski-pass obejmujący tereny narciarskie Wschodniego Tyrolu i Karyntii: Grossglockner Resort Kals-Matrei, Brunnalm, Lienzkie Dolomity, Sillian, Obertillian i Kartitsch w dolinie Hochpustertal oraz tereny Molltaler Gletscher i Ankogel. W takim regionie zimowego szaleństwa narciarskie serce z pewnością będzie biło szybciej.

SKI INFO Flattach

Wyciągi
orczykowe
talerzykowe
taśmowe
krzesełkowe
kabinowe
kolejka szynowa

Początkujący narciarze
długie zjazdy na lodowcu Molltaler Gletscher; trasa przy wyciągu Fragant.

Narciarze średnio-zaawansowani i doświadczeni
trasa zjazdowa Eissee-FIS-Abfahrt z różnicą poziomów ponad 1000 m.

Narciarze biegowi
łatwe i średnie trasy Flattach z nauką narciarstwa biegowego i stacją serwisową, trasa wysokogórska na lodowcu do stylu dowolnego.

Snowboard
snowparki na lodowcu (skocznie, poręcze, halfpipe i boardercross) i trasy do freeride'u.

Dodatkowe atrakcje
szkółki narciarskie, plac zabaw na śniegu, trasy biegowe, tory saneczkowe, łyżwy, curling, kulig z zaprzęgiem konnym, lokale na stoku, strefy wellness.

Mallnitz
Kurort narciarski o bogatych tradycjach sportów zimowych, z górującym nad nim szczytem Ankogel, może pochwalić się pięknymi widokami i jednocześnie uzdrowiskowym klimatem, doskonale wpływającym na kondycję podczas szusowania i relaks Apres-ski. Trasy zjazdowe o różnych stopniach trudności (przeważają trasy dla średniozaawansowanych i początkujących narciarzy) na górze Ankogel wyróżniają się dużą szerokością i w większości łagodnym nachyleniem, które świetnie nadaje się dla całych rodzin. Nartostrady nie mają zbyt wielu zakrętów i przebiegają przez tereny leśne, a do poszczególnych odcinków można dostać się kolejką gondolową. Fani białego szaleństwa mogą szusować po białym puchu już od końca września i cieszyć się dobrymi warunkami pod koniec maja. Na błękitnym niebie ponad ski-areną często można wypatrzyć paralotniarzy i amatorów speedflyingu, którzy szczególnie dobrze są widoczni  z wysokogórskich tras biegowych, osiągających idealne warunki na wysokości 2800 m n.p.m. (narciarze biegowi mają w sumie do dyspozycji około 20 km tras). Ze względu na wysokie położenie areny narciarskiej zawsze panują tam świetne warunki śniegowe, a w najwyższych partiach można jeździć także latem. Po terenach ośrodka krążą bezpłatne ski-busy, dowożące chętnych również w pobliże jedynego lodowca Karyntii –  Molltaler Gletcher, gdzie jeszcze więcej kilometrów świetnych tras dostępnych jest dzięki ski-passowi „Top Ski Karnten Silber”. Dużym plusem dla osób ceniących sobie spokój jest brak tłumów w samej miejscowości i na stokach, co przekłada się także na dosyć skromną ofertę Apres-ski, niemniej nie ma problemu ze znalezieniem przytulnego baru serwującego specjały Karyntii. Po zmroku można dodatkowo wyszaleć się na torze saneczkowym, pojeździć na łyżwach lub popływać w krytym basenie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

SKI INFO Mallnitz

Wyciągi
orczykowe
kolejki gondolowe

Początkujący narciarze
trasa Seehauslabfahrt w okolicach dolnej stacji Ankogelbahn.

Narciarze średnio zaawansowani
trasa zjazdowa Ankogel-Talabfahrt z różnicą poziomów 1350 m; oświetlony stok przy wyciągu Kofele-Lift; trasy wytyczone do stacji Mittelstation (najdłuższa Rainermalmabfahrt).

Narciarze doświadczeni
obszary narciarskie Mallnitzer Skirevier na górze Ankogel, trasa zjazdowa Eissee-Fis-Abfahrt o różnicy poziomów około 1000 m.

Narciarze biegowi
szlak nad jeziorem Stubele i trasa wysokogórska na Jamningalm.

Snowboard
funpark przy zjeździe z góry Schareck (odcinek boardercrossowy, halfpipe, pofalowany tor), snowpark Ankogelbach dla zaawansowanych po lewej stronie wyciągów orczykowych; snowpark ze skoczniami, poręczami, halfpipe'em i boardercrossem na Molltaler Gletscher.

Dodatkowe atrakcje
zimowe szlaki leśne z Taurental do Seebachtal, przedszkole narciarskie, tor saneczkowy, naturalne lodowisko, kompleks basenów Tauern-Bad, paragliding, speedflying, jazda konna, wspinaczka na lodzie, skutery śnieżne.

Obervellach
W uroczej górskiej miejscowości znajduje się dogodna baza noclegowa przygotowana dla narciarzy i snowboardzistów szusujących po stokach góry Ankogel i lodowca  Molltaler Gletscher. W zaledwie kilka chwil można dojechać ski-bussem do kurortów Flattach i Mallnitz, w których znajduje się mnóstwo wyciągów zabierających miłośników białego puchu w najwyższe partie wspaniałych aren narciarskich Karyntii. Ponadto w Obervellach amatorzy „biegówek” znajdą łatwe trasy przystosowane również do nauki stylu klasycznego oraz łyżwowego, a także zimowe szlaki turystyczne prowadzące wzdłuż rzeki Moll oraz do zamków Groppenstein i Falkenstein. Tamtejsza baza turystyczna gwarantuje udogodnienia dla najmłodszych w postaci wyciągu taśmowego i terenów ćwiczeniowych.

SKI INFO

Wyciągi
orczykowe
krzesełkowe
gondole

Długość tras narciarskich (około 80 km)
łatwe – 26 km
średnie – 41 km
trudne – 15 km

Ankogel (29 km)
łatwe – 7 km
średnie – 17 km
trudne – 5 km

Molltaler Gletscher (53 km)
łatwe – 19 km
średnie – 24 km
trudne – 10 km

Narciarze początkowi
trasa Seehauslabfahrt (dolna stacja Ankogelbahn).

Narciarze średnio zaawansowani i doświadczeni
tereny narciarskie Ankogel i Molltaler Gletscher.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Narciarze biegowi
trasy o różnych stopniach trudności w regionie kurortów Flattach, Mallnitz, Obervellach i na Molltaler Gletscher; najdłuższa trasa Seebachtal Loipe w Mallnitz; wysokogórskie trasy: Kalorienloipe (Obervellach), trasa na Molltaler Gletscher (Flattach); trasa Jamnigalm Loipe (Mallnitz).

Freeride
lodowiec Ankogel przy górnej stacji Molltaler Gletscher.

Snowboard
snowpark z dużą ilością modułów na Molltaler Gletscher.

Nordic walking
zimowe szlaki turystyczne Obervellach wzdłuż rzeki Moll, do zamku Groppenstein i zamku Falkenstein; Mallnitz – zimowe szlaki leśne z Taurental do Seebachtal.

Tory saneczkowe
Flattach Schnee Erlebnisland, nocny tor Haselstein, tor saneczkowy Jamnigalm w Mallnitz; nocny tor ze schroniska Launsberghutte do Obervellach.

Karyntia (SKI): Bad Kleinkirchheim

Karyntia (SKI): Dolina Lavanttal

Karyntia (SKI): Gerlitzen

Karyntia (SKI): Goldeck

Karyntia (SKI): Heiligenblut - Grossglockner

Karyntia (SKI): Innerkrems

Karyntia (SKI): Nassfeld - Hermagor

Karyntia (SKI): Schleppe Alm

Karyntia (SKI): Villach

Austria: Ankogel - Mallnitz , Karyntia (SKI): Bad Kleinkirchheim , Karyntia (SKI): Dolina Lavanttal , Karyntia (SKI): Gerlitzen , Karyntia (SKI): Goldeck , Karyntia (SKI): Heiligenblut - Grossglockner , Karyntia (SKI): Innerkrems , Karyntia (SKI): Nassfeld - Hermagor , Karyntia (SKI): Schleppe Alm , Karyntia (SKI): Villach

Wybierz region Ankogel - Mallnitz , Karyntia (SKI): Bad Kleinkirchheim , Karyntia (SKI): Dolina Lavanttal , Karyntia (SKI): Gerlitzen , Karyntia (SKI): Goldeck , Karyntia (SKI): Heiligenblut - Grossglockner , Karyntia (SKI): Innerkrems , Karyntia (SKI): Nassfeld - Hermagor , Karyntia (SKI): Schleppe Alm , Karyntia (SKI): Villach